FINE ART & DOCUMENTARY PHOTOGRAPHY

Piotr Borowicz

Fotografia pojawiła się w moim życiu w 1977 roku podczas studiów w Krakowie. To Kraków ukształtował moją wrażliwość i sposób widzenia otaczającej mnie rzeczywistości. Na początku była to fotografia wykonywana intuicyjnie. Po prostu rejestrowałem poznawane miejsca. Później dopiero zrozumiałem, że nie chodzi mi o dokument sensu stricto a bardziej o odzwierciedlenie mojego stosunku do poznawanych miejsc i ludzi. Fotografowałem zapisując jednocześnie - a może przede wszystkim - swoje emocje. Najsilniej oddziaływały na mnie wąskie plany i detale mówiące o aktywności człowieka. Uważam, że stanowią one najlepsze świadectwo życia ludzi. Mijane na co dzień miejsca, których zwykłość nie zwraca naszej uwagi, stanowią po latach prawdziwy obraz tego jak żyliśmy. Pulsujące swoim lekko sennym rytmem warsztaty szewskie, zakłady fryzjerskie i wytwórnie wody sodowej, podobnie jak i inne miejsca gdzie toczy się prawdziwe codzienne życie, są do dziś moimi ulubionymi tematami.

Choć nie akceptuję dzisiejszego świata z jego krzykliwością i natarczywą reklamą, zdaję sobie sprawę z tego, że i on kiedyś się zmieni a wtedy, być może, robione dziś zdjęcia pozwolą na refleksję. Urzeka mnie prostota i piękno zwykłych miejsc i rzeczy. Nie tych wielkich, na pokaz. Małe, codzienne drobiazgi opowiadają najlepiej o tym jacy jesteśmy i jak żyjemy. Lubię smakować drobne absurdy jakie nas otaczają. Każdy z nich wydaje się nieważny, czasem nieco śmieszny, ale ich suma mówi już znacznie więcej.

Od 1979 roku jestem członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego a od 2008 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W okresie 1979 do 2013 miałem ponad 25 wystaw autorskich zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczyłem w wielu wystawach zbiorowych. W 1989 roku otrzymałem Medal 150-lecia fotografii.

Piotr Borowicz